ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM - 23-24.07.2018 SZTUKA WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH – GENIALNY MÓWCA 16-17 lipca zapoznaj się z ofertą LIFE & BUSINESS COACHING! Trening Asertywności 13 sierpnia Sprzedaj Siebie - PERSONAL BRANDING 13-14.08.2018 TECHNIKI WYWIERANIA WPŁYWU - perswazja i manipulacja 06-07.08.2018
 

Artykuły

Wystąpienia publiczne

Już starożytni zajęli się sztuką słowa wiedząc, że umiejętność przekonywania jest podstawą międzyludzkiej komunikacji, opartej na rzetelnej argumentacji, w której tak niebagatelną rolę odgrywa intonacja, akcja, konstrukcja wypowiedzi i sposób jej przekazywania do zgromadzonego audytorium. To właśnie oni zrozumieli sens w konstruowaniu spójnej i mającej ewidentne korelacje wypowiedzi, w celu (rzecz jasna), trafnego perswazyjnego komunikatu.

Dostrzegli i uchwycili potężną mądrość oraz siłę retoryki, a zatem sztuki przekonywania i wszechobecnej teorii argumentacji od zdawkowego zaprzeczenia, niejasności czy riposty, do wnioskowania i dowodzenia słusznej prawdy. Zrozumieli, na czym polega ten niezwykły sens w konstruowaniu mowy, jego kształtu i charakteru wypowiedzi, by w konsekwencji reprezentowała sztukę władzy. I mieli rację. Ten, kto potrafi władać słowem mówionym – rządzi. Doskonale zdali sobie sprawę, że tylko przemyślany, konsekwentny, nasycony emocjami, grą: proces komunikowania się z innymi ma tę siłę i moc przekonywania, poprzez racjonalne i perfekcyjnie wykorzystane środki perswazyjne.


Człowiek komunikuje się poprzez słowo. Owy styl przekazywanej komunikacji za pośrednictwem retoryki bez użycia i zademonstrowania przed audytorium istotnych niuansów w mowie, jest podstawą w konstruowaniu spójnej, przemyślanej i sensownej myśli, która może i winna być zdolna do przekonywania innych. Charakter, styl wypowiedzi, tempo, położone akcenty na konkretnych słowach, wybrzmienie zdań i wyrazów – ma decydujące znaczenie nie tylko w komunikacji „ad personam”, ale także społecznej.

Dla starożytnych owy sposób bezpośredniej narracji i dialogu w dyskursie społecznym, w ogóle nabrał wielkiego znaczenia. I dlatego poświęcili temu zagadnieniu tak wiele cennego czasu, który do dziś nie może pozostać obojętnym. Skutki ich wielkiej i wnikliwej pracy pozostawały i są dostrzegalne na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci. Wykorzystywana również przez możnych tego świata, owa retoryka, jej siła - od zarania dziejów zmieniała nastawienia, poglądy, wizje a nawet układy geopolityczne. Dlaczego tak się działo i jest nadal? Bowiem praca starożytnych i ich wkład w zagadnienia retoryki miała niezwykły sens. Do dziś nauka perswazyjnego mówienia stała się podstawą ideowej, szlachetnej i przede wszystkim twórczej komunikacji interpersonalnej.

Potem, w czasach dalszych tą niezwykłą mocą i siłą skutecznego przemawiania z całą pewnością zajął się sam Jezus Chrystus i jego Apostołowie. Z pewnością musieli być genialnymi mówcami, skoro zdolni byli przekonać wielu nieprzekonanych do swoich racji, poprzez siłę swojej argumentacji  – wykorzystując z składowe elementy charyzmy i wiodące idee.

Dla szerszego zobrazowania tamtejszych czasów, wyobraźmy sobie i dajmy upust wszelkim fantazjom w skonstruowaniu palety kategorycznych skojarzeń, które w niewybredny sposób unaocznią nam sposób interpretowanych wypowiedzi. Skoro ci wszyscy wielcy (tak przynajmniej zakładam), mistrzowie retorycznej mowy mieli zdolność przekonania silniejszych od siebie społecznie adwersarzy – jaka musiała być w nich potęga słowa? Jak i na czym polegała ich istniejąca interpretacja, jako genialnych mówców? Jakich wielce pożądanych środków wyrazu musieli używać, skoro byli zdolni obalać mocniejszych pod względem prestiżu i władzy? Jakie słowa w połączeniu z postawą, zaangażowaniem i wyrazistą emocją były fundamentem obalenia zamożnych oraz ich wpływów? Jakie formy i style wypowiedzi wyrażały ich idee, skoro byli zdolni przekształcać segregacje kulturowe i społeczne. Co i jak musieli mówić by to, co głosili publicznie odbiło się w tak spektakularny sposób nie tylko w istniejących czasach i panujących dynastiach, po pokolenia do dnia współczesności? 


Dziś także stoimy przed podobnymi „sanktuariami” naszych przekonań. Jak w czasach historycznych co czas jakiś dajemy się zwieść lub zmieniamy stanowiska, o które walczą mniejszości. Po wielokroć ulegamy, bowiem znajdują się wśród nas tacy, którzy tę prawdę są nam w stanie wyłożyć w sposób, który staje się najbardziej wiarygodny i właściwy. To są właśnie wszyscy ci, których nazywamy „genialnymi mówcami”. W swoich przemowach stosują niewybredne sztuczki retorycznej perswazji, których opanowanie zajmuje i pochłania wiele czasu. Jednak efekt końcowy jest zawsze dla nich łaskawy i najbardziej przychylny. Ci, do których nawołują – przyznają im rację. Stają się w ten sposób prekursorami zwycięstw nowych idei, filozofii.

Ten, kto potrafi przemawiać zyskuje na chwale. Wzbudza ogólne zaufanie i przede wszystkim przekonuje do swoich racji pozostałych uczestników dyskursu. Jeśli czyni to z pasją, jest autentyczny i dla odbiorców jest spójny - po prostu wygrywa. Innymi słowy: potrafi „sprzedawać” racje. Jego postawa staje się wiarygodna, wobec czego zyskuje na wartości (i co ważne) - dzięki temu zyskuje sympatię. Jest przede wszystkim słuchany a nie wysłuchany. Ktoś, kto umie wyrażać za pośrednictwem słowa mówionego: myśli, idee, poglądy, postawę etc., staje się autorytatywny. Zaczyna zwyciężać.


Co to oznacza być „genialnym mówcą” i kim jest „genialny mówca”? Owym „kimś” może być każdy, bez względu na poglądy, wiek, płeć, przynależność społeczną. To ktoś, kogo przede wszystkim chce słuchać publiczność. I widz „go” wysłuchuje, nie dlatego, że musi ,ale po prostu – ponieważ najnormalniej w świecie tego chce. To również osoba, która włada niewybredną siłą przekazu. To postać, która w oczach widza czegoś i coś naprawdę chcę, ma problem. Konstruuje system swoich wartości w słowach, które bezpośrednio docierają do słuchających. Przedstawia dany temat, zagadnienie („problem”, którego w żaden sposób nie należy pojmować w kategoriach pejoratywnych, bo owy „problem” należy rozumieć, jako wyznacznik sensu mówiącego), zabarwiając swoje wypowiedzi we wszelkie możliwe aksjomaty. Dowodzi poprzez ekspresje, charyzmę i stany emocjonalne, wobec których widz albo stara się pozostawać bierny lub w sposób oczywisty ulega.  Jeśli widz ulega (a tak jest najczęściej),  „genialny mówca” doprowadza do dialogu pomiędzy partnerami dyskursu i mamy do czynienia, albo ze sporem, stanem niepewności , rodzajem dyskomfortu w podjęciu decyzji czy też powolnemu uleganiu  lub - przyznaniem racji. I to jest jego zwycięstwo.

„Genialny mówca” jest kimś, kto ma tzw.: ukryty „certyfikat”, na władanie, kierowanie, zarządzanie innymi ludźmi. I to na pewno nie jest „dar”, to są umiejętności.
Jak tego wszystkiego dokonać i jak to zrobić, zrealizować swoje marzenia w realnej rzeczywistości...?  Zapraszam.


Tekst: Artur Sokołowski
BUSINESS STUDIO


powrót do listy artykułów

Najbliższe szkolenia:

 • 22-23.10.2018

  MISTRZ SPRZEDAŻY

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 22-23.10.2018

  SZTUKA WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH – GENIALNY MÓWCA

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 25-26.10.2018

  TECHNIKI MANIPULACJI I PERSWAZJI - wywieranie wpływu

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 29-30.10.2018

  ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM - Trening Menadżerski

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 05.11.2018

  RADZENIE SOBIE ZE STRESEM

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 08-09.11.2018

  INTELIGENCJA EMOCJONALNA I AUTOMOTYWACJA W BIZNESIE

  Warszawa/ Central Tower

  więcej

 • 12.11.2018

  TRENING ASERTYWNOŚCI

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 12-13.11.2018

  NEGOCJACJE BIZNESOWE

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 15-16.11.2018

  SKUTECZNA KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 15-16.11.2018

  ZARZĄDZANIE FLOTĄ SAMOCHODOWĄ

  Warszawa - Central Tower

  więcej

 • 15-16.11.2018

  TRAIN THE TRAINER - szkolenie dla trenerów

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 16.11.2018

  PROFESJONALNA SEKRETARKA/ASYSTENTKA

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 19-20.11.2018

  SPRZEDAJ SIEBIE – PERSONAL BRANDING

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 19.11.2018

  EFEKTYWNOŚĆ OSOBISTA I ZARZĄDZANIE SOBĄ W CZASIE

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 03.12.2018

  LWICA BIZNESU

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 07.12.2018

  DYKCJA I EMISJA GŁOSU

  Central Tower, Warszawa

  więcej

 • 20-21.12.2018

  PROFESJONALNA OBSŁUGA KLIENTA     

  Warszawa, Central Tower

  więcej

Repertuar Szkoleń

 

 

Opinie o nas

Polecam każdemu, kto chce iść na porządne SZKOLENIE, aby pracować i ćwiczyć a nie na pseudo wykłady...

Mariusz z Katowic
www.inwestycjawkadry.info.pl

 • Umiejętności interpersonalne, wiedza, inspirująca postawa, łatwość nawiązywania kontaktu z uczestnikami.

 • Wysoki poziom kompetencji, wiedza, doświadczenie zawodowe i profesjonalne podejście do Klienta.

  

   BUSINESS STUDIO
   ul. Dworcowa 38 lok. 45
   05-500 Piaseczno k. Warszawy

 

 + 48 691 205 004

 

Napisz do nas

*
*

Współpracujemy z:

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej na temat Cookies w Polityce Prywatności.