ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM - 23-24.07.2018 SZTUKA WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH – GENIALNY MÓWCA 16-17 lipca zapoznaj się z ofertą LIFE & BUSINESS COACHING! Trening Asertywności 13 sierpnia Sprzedaj Siebie - PERSONAL BRANDING 13-14.08.2018 TECHNIKI WYWIERANIA WPŁYWU - perswazja i manipulacja 06-07.08.2018
 

Artykuły

Zarządzanie zespołem - cz. I


Zarządzanie zespołem – niby łatwa i niewiele znacząca sprawa. Według permanentnie propagowanych idei opartych na wojskowych rozkazach, jednoosobowym sądownictwie i notorycznym karaniu, to skuteczny sposób na dobre kierowanie. Przez wielu decydentów i niepoprawnych znawców tego zagadnienia, to temat mało skomplikowany, nawet przyjemny i wyjątkowo prosty. Jak twierdzą z rozbrajającą szczerością – wystarczy jedynie ostro rządzić i rządzić w ogóle. Dla zadufanych, nieskromnych, pełnych pychy i zakompleksionych, bez pokory do samych siebie ludzi z całą pewnością - tak. Indolencja w wielu przypadkach bierze górę. Niestety, w wielu formułowanych ludzkich zdarzeniach ten fakt bierności w stosunku do samego siebie kończy się spektakularną katastrofą. W wyniku tego rodzaju uproszczonego myślenia i rozpowszechniania kłamliwej idei samouwielbienia, wyrosłej z pychy ich autorów, a także biernej postawy wykluczającej jakąkolwiek asertywność – mnożymy niepotrzebne dla nas samych kolejne szczeble zarządczych komplikacji. Ale przecież umiejętnie akcentując swoją złożoną dezaprobatę, zawsze możemy to zmienić i doprowadzić do właściwego konsensusu. Wybór i pełne prawo należy tylko od nas i w tym samym momencie - do nas samych. Nikt nie zrobi tego za was – tylko wy możecie być prekursorami zmiany ekstremalnych postępowań i właściwego stosunku, który jest wpisany w kartę waszych praw.

Zarządzanie zespołem nie jest wcale niczym łatwym i zdecydowanie nie należy do spraw banalnych. Marginalizowanie tego zagadnienia wydaje mi się zbytnim uproszczeniem i niepotrzebnym odkładaniem do zakurzonego lamusa. W moim rozumieniu jest doprawdy inaczej i to pod każdym względem. I dlatego między innymi jestem przekonany, że warto o tym rozmawiać. Stąd podjęcie przeze mnie tego tematu. Jestem zdania, iż temat ten wymaga poddania wielowątkowej analizie, bo jest wyjątkowo ważny i nie powinien pozostawać jedynie tłem wobec rozgrywających się na naszych oczach historii zdarzeń. Zdewaluowanie go do spraw nieistotnych i mało ważnych, byłoby pogwałceniem praw drugiego człowieka do sposobu wyrażania własnych uczuć, a zatem do pojmowanych wartości. Jest również powodem wielu nieporozumień, co nie może stać w sprzeczności, by pozostawał w jakimkolwiek stopniu tematem „taboo”. Temat ten, to także zbiór obiektywnych zasad, wobec których powinniśmy pozostawać zawsze asertywni.


Zarządzanie zespołem nie jest procesem polegającym jedynie na delegowaniu zadań, karaniu i dawaniu nagród. Nie, niestety nie zgadzam się z takimi opiniami i z tego rodzaju uproszczonym myśleniem. Całkowicie odrzucam taki paradygmat uogólnionego postępowania. Nie popieram takiego stosunku do pracy z ludźmi. Obszar takiego minimalistycznego podejścia jest mi daleki i zupełnie obcy. Nie zgadzam się z owym pojmowaniem procesu zarządzania, gdzie w tak ewidentny i zaskakująco szczery sposób widoczny jest brak dostrzegania drugiego człowieka. Od osób decydujących o losie innych wymagam innego rodzaju mentalności, oczekuję znacznie czegoś więcej, co jest widoczne i ewidentne dla wszystkich. Mówiąc wprost: płytkie myślenie równoważy się z prawdziwie słabym zarządzaniem. Zdecydowanie jestem za szeroko rozumianą dywergencją, nawet wtedy gdy jest ona w danym momencie całkowicie nieczytelna. To ona daje pole do głębokiego odkrywania wszelkich możliwych horyzontów, zrozumienia i spojrzenia na wielowymiarowość ludzkiej jednostki. Ten rodzaj szukania i odnajdywania w każdym człowieku idealistycznych pierwiastków, w patrzeniu na nich pod innym kątem jest sensem samym w sobie. Jeśli nie widzimy w ludziach dobra, a jedynie (lub w większej jego złożoności) dostrzegamy częściej zło i poprzez fatalizm naszego postrzegania konstruujemy nasze spektrum i osąd drugiej strony – osłabiamy niestety tylko samych siebie. W związku z tym powstają i mnożą się pytania: z jakiej perspektywy oceniamy? Czy aby na pewno widzimy tak wiele i możemy podejmować właściwe decyzje? A może odwrotnie – dostrzegamy tak mało albo tak naprawdę: bardzo niewiele?

Zarządzanie zespołem to nie matematyczny placet doskonałości. Naprawdę, nigdy nie popierałem tego rodzaju myślenia. Tym samym czynię tak teraz i z pełną konsekwencją przemyślanych poglądów oraz analiz nie będę tego robił dalej. Mówię stanowcze nie dla każdego, kto postrzega kierowanie zespołami bez jednostkowego szukania i ustalania wartości, a przede wszystkim zasad pomiędzy ludźmi. Każdy, kto zapomina o ludzkiej architekturze jego możliwości nie może wymagać dobrego partnerstwa. Ten stan wobec istniejącego faktu przestaje mieć sens, nie istnieje i nie jest możliwy w ogóle. Związki pomiędzy ludźmi odgrywają diametralną i podstawową rolę. I proszę mi wierzyć, iż żadna naukowa „terapia” nie ma tu nic do rzeczy. Tu w dużej mierze chodzi o mentalność ludzkiego „oporu” wobec chęci wychodzenia naprzeciw potrzebom i problemom drugiego człowieka. To stawienie czoła wobec istniejącej w nas aberacji, która w wielu przypadkach bywa i jest uzasadniona. Owa wewnętrzna narracja po wielokroć skłania nas ku niepotrzebnym kaprysom złych nałogów w postępowaniu, którym często ulegamy. Wynika raczej z błądzenia, czyli odnajdywania czegoś po omacku, niż z rzeczywistego odkrywania. Ulegamy temu zjawisku i powtarzamy błędy, bowiem nie potrafimy uzasadnić tego, co czasem jest po prostu przez nas nienazwane. Każdy, kto chce cokolwiek odnajdywać doskonale wie, że najbardziej pomocne są w tym wszystkim mapy i cenne drogowskazy.


Tekst: Artur Sokołowski


powrót do listy artykułów

Najbliższe szkolenia:

 • 22-23.10.2018

  MISTRZ SPRZEDAŻY

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 22-23.10.2018

  SZTUKA WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH – GENIALNY MÓWCA

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 25-26.10.2018

  TECHNIKI MANIPULACJI I PERSWAZJI - wywieranie wpływu

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 29-30.10.2018

  ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM - Trening Menadżerski

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 05.11.2018

  RADZENIE SOBIE ZE STRESEM

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 08-09.11.2018

  INTELIGENCJA EMOCJONALNA I AUTOMOTYWACJA W BIZNESIE

  Warszawa/ Central Tower

  więcej

 • 12-13.11.2018

  NEGOCJACJE BIZNESOWE

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 12.11.2018

  TRENING ASERTYWNOŚCI

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 15-16.11.2018

  SKUTECZNA KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 15-16.11.2018

  ZARZĄDZANIE FLOTĄ SAMOCHODOWĄ

  Warszawa - Central Tower

  więcej

 • 15-16.11.2018

  TRAIN THE TRAINER - szkolenie dla trenerów

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 16.11.2018

  PROFESJONALNA SEKRETARKA/ASYSTENTKA

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 19-20.11.2018

  SPRZEDAJ SIEBIE – PERSONAL BRANDING

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 19.11.2018

  EFEKTYWNOŚĆ OSOBISTA I ZARZĄDZANIE SOBĄ W CZASIE

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 03.12.2018

  LWICA BIZNESU

  Warszawa, Central Tower

  więcej

 • 07.12.2018

  DYKCJA I EMISJA GŁOSU

  Central Tower, Warszawa

  więcej

 • 20-21.12.2018

  PROFESJONALNA OBSŁUGA KLIENTA     

  Warszawa, Central Tower

  więcej

Repertuar Szkoleń

 

 

Opinie o nas

Polecam każdemu, kto chce iść na porządne SZKOLENIE, aby pracować i ćwiczyć a nie na pseudo wykłady...

Mariusz z Katowic
www.inwestycjawkadry.info.pl

 • Umiejętności interpersonalne, wiedza, inspirująca postawa, łatwość nawiązywania kontaktu z uczestnikami.

 • Wysoki poziom kompetencji, wiedza, doświadczenie zawodowe i profesjonalne podejście do Klienta.

  

   BUSINESS STUDIO
   ul. Dworcowa 38 lok. 45
   05-500 Piaseczno k. Warszawy

 

 + 48 691 205 004

 

Napisz do nas

*
*

Współpracujemy z:

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej na temat Cookies w Polityce Prywatności.